Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kelimeler
#1
KELİMELER

Bu sitemizde birçok alanda çok fazla işinize yarayabilecek kelime listeleri veya kelime türetme araçlarını bulabilirsiniz. Bilhassa Türkçe hakkında kelime araştırması yapan araştırmacılar veya Scrabble gibi Kelimelik veya Harfkolik benzeri oyunlar için yardımcı program arayanlara özel olarak hazırlanmış bir web sitesidir. Kelimeler.ileilgili.org'dan faydalanabileceğiniz kelime araçları aşağıdaki gibidir.

Kelime Listesi

Kelime listeleme aracı olarak da isimlendirebileceğimiz bu araç üç kısımdan oluşmaktadır ve kullanımı çok basittir. Basit ve pratik olarak kelimeleri listeyebileceğiniz bu araçla, kelime bulmak çok kolaydır. Adeta otomatik bir makine gibi çalışan bu sistemle sözcüklerin başlangıç, bitiş ve içinde geçme durumlarına göre yeni kelimeler bulabilmeniz mümkündür.

Örneğin Z harfi ile biten kelimeler bulmak istiyorsunuz. Özellikle firmanıza isim seçmekte zorlanıyorsanız veya yeni bir alan adı (domain) seçerken, orjinal ama anlamlı bir isim bulmak istiyorsanız, bu sistem tam size göre... Z ile biten sözcükleri bulmak ve listesini görüntülemek için bu araçta giriş kısmına "Z" yazıp, seçenekler bölümünden de "ile biten" seçeneğini seçmeniz yeterlidir. "Kelimeleri bul" butonuna tuşladığınızda, birçok terimsel sözlüğü de içerisinde barındıran ve TDK Büyük Türkçe Sözlük taranarak verdiğiniz kriterlerdeki tüm kelimeler listelenecektir. Nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için Kelime Listeleri sayfasına gitmelisiniz. Bu şekilde sadece bir harf ile değil, bir hece ile biten veya başlayan ya da içerisinde geçen sözcükleri bulmak da mümkün olacaktır.

Kelime Türetici

Bu kelime aracı ile yeni ve anlamı olan kelimeler türetmek çok eğlenceli...
Kelime üretici veya Kelime türetme aracı olarak da isimlendirilen bu bölümde, girdiğimiz birçok harfi içerisinde barındıran tüm kelimeleri bulabiliyoruz. Ayrıca joker olarak girilebilecek * karakteri ile bulacağımız listeyi, bir harf veya iki harf farklı versiyonları ile büyütebiliyoruz. Daha yakından incelemek için Kelime Üretici sayfasına geçebilirsiniz.

Kelime Oyunu

Bu oyunu herkes çok sevecek. Özellikle ilkokul ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin hem eğleneceği, hem öğreneceği bir aktivite olacak. Tabi bunun yanı sıra, yetişkinler için de genel kültürlerini arttırıcı ve zihin egzersizi yapabilecekleri bir platform olmuş olacak. Şu an yapım aşamasında olan kelime oyunu çok kısa sürede hizmetinize girecektir. Bu oyunun yapım sürecinde bizlere görüş ve önerilerinizi göndererek, kelimeler oyununun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu yapmak için mutlaka iletişim adresimizden bizimle temasa geçiniz. Her gönderilen ileti veya eklememizi istediğiniz sözcük önerileri, titizlikle incelenecek ve dikkate alınacaktır.

Siteyi deneyimlemek için mutlaka ziyaret edin: kelimeler.ileilgili.org
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)